×

Uyarı

JUser: :_load: 135 kimlikli kullanıcı yüklenemiyor.

Türkiye'de Sınavsız Üniversite İmkanı

24 Ekim 2013, 12:00 am Written by 
Published in Latest News
Read 572858 times Last modified on Pazar, 15 Kasım 2015 18:45

Yabancı pasaport taşıyan Türk öğrencilere Türkiye’de sınavsız üniversite kapıları açıldı. Türkiye’de 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) kaldırılmasından sonra yabancı statülü Türk öğrencilere de sınavsız üniversitede okuma imkanı sağlandı.

Yeni uygulamayla Türkiye’de Öğrenim Gören Yabancı Uyruklu Öğrencilere İlişkin 2922 Sayılı Kanun’un 3. maddesi uyarınca yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye´de tüm Üniversitelerde öğrenim görme hakkına kavuştu.

Yurt dışından öğrenci kabulü sırasında öğrenci başvurularının değerlendirilmesinde Üniversitelerin yabancı uyruklu öğrenci kabulünde kullanılması önerilen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan sınavlardan; lise bitirme sınavları statüsünde olan sınav (Abitur, International Baccalaureate, GCE, Tawjihi vs.) sarti bulunmaktadir. Böylece Almanya´da Abitur yapmis her Alman vatandasi Türkiye´de ÖYSS veya benzer sinavlara katilmadan Üniversitede okuyabilecektir. Yurt dışından gelecek öğrencilerin Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında her aşamada öğrenim görmeleri için Öğrenim Meşruhatlı Vize sahibi olmaları ve üniversitelerin kabul ettikleri öğrencilere “kabul mektubu” veya eşdeğer bir belge gerekmekte.

Söz konusu yeni yasal düzenleme T.C veya KKTC vatandaşı olanların için geçerli değil. Aynı zamanda Türkiye’deki bir yüksek öğretim kurumundan disiplin suçu nedeniyle çıkarma cezası alanların başvurularının kabul edilmeyecek.

Bahçeşehir Üniversitesi Kurucusu ve mütevelli heyeti baskani Enver Yücel konuyla ilgili “Bahçeşehir Üniversitesi tüm dünyadan gelecek ögrencilere açıktır. Uluslararası çalısan bir üniversite olarak, Berlin Hür Üniversitesi, Columbia University New York gibi birçok eğitim kurumu ile yüksek lisans proğramlarına sahip olan Universitemiz aynı sekilde uluslararası öğrencileri üniversitemizde kabul etmekten gurur duyarız. Özellikle Alman vatandaslığına sahip olan Türk kökenli ögrencileri üniversitemizde görmek isteriz” dedi.

Berlin Yeşiller Partisi milletvekili ve Eğitim Politikaları sözcüsü Özcan Mutlu söz konusu uygulamayı iyi bir gelişme olarak değerlendirdi. “YÖS sinavının kaldırılması pek üzücüydü fakat yeni uygulama Alman Vatandaşı olan ve Abitur yapmış Türk kökenli ögrencilere Türkiye´de üniversite okuma şansı tanıyor.

Bu sevindirici bir gelisme” Bahçeşehir Üniversitesi yetkilileri ayrıca Berlin Hür Üniversitesi ile 2010 yılında başlatmış olduğu çalışmaları karşılıklı büro açarak ortak programlar derinleştirme ve öğrenci mübadelesi ile sürdürmeye karralı olduğunu belirttiler.

Rate this item
(0 votes)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliq Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco nisi.

Website: www.joomshaper.com